Najlepšie je naučiť dieťa plávať už v detstve. Voda je pre ľudí prirodzené prostredie, veď v ňom trávili deväť mesiacov v maminom brušku. Preto je dobré deti od malička privykať k vode, aby s ňou mali dobrý vzťah a nebáli sa jej. Všetko treba robiť prostredníctvom hry a ak vidíme, že niečo dieťaťu vadí, nenútime ho to robiť nasilu a doprajme mu čas. Nech sa teší z toho, že je vo vode, špliechajme sa, skáčme, hrajme sa. Do obdobia približne piatich, šiestich rokov sa dieťa kamaráti s vodou a potom ho môžeme začať učiť plávať. Nebuďme ale sklamaní, ak naše dieťa nerobí veľké pokroky zo dňa na deň. Každé dieťa je iné, niektoré sa naučia plávať rýchlo, iným to môže trvať aj pol roka. Takže ako naučiť dieťa plávať?

Fúkanie do vody a ponor

Dieťa sa musí naučiť správne vo vode dýchať. Začneme fúkaním do vody. Dieťa by malo stáť vzpriamene nohami na dne a mať hlavu a krk nad vodou. Fúka ústami do vody. Keď to zvláda, ponorí sa aj s nosom pod hladinu a vyfukuje do vody naďalej ústami. Následne sa chytí okraja a celé sa ponorí pod hladinu a vydychuje ústami. Nechajme dieťaťu dostatok času, aby si vydychovanie osvojilo.

Splývanie a udržanie sa na hladine

Postrachom rodičov na kúpaliskách alebo pri prírodných vodných plochách býva predstava, ako sa ich neplávajúce dieťa vrhne do vody a začne sa topiť. Tomuto sa dá predísť. Ak už vie dieťa správne dýchať vo vode, naučíme ho splývať najprv na bruchu a potom na chrbte. Najlepšie nám pritom pomôžu penové pomôcky v tvare slížu alebo plávacia doska. Dieťa sa odrazí od kraja bazéna, s natiahnutým telom a rukami vpred so slížom, vydychuje do vody a snaží sa preplávať aspoň kúsok dráhy. Následne skúsi dieťa presplývať bez pomôcky, ruky vystreté nad hlavou, dlane sú položené jedna cez druhú. Ak zvláda aj túto časť, vyskúšame aj splývanie na chrbte. Je dobré dieťa naučiť aj ležať na vode s roztiahnutými nohami a rukami, takzvanú hviezdicu, najmä v prípade, keď mu dochádzajú sily, aby sa neutopilo, ale pokojne ležalo na hladine a oddychovalo.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU