Voda v uchu je nepríjemnou realitou každého plavca, ktorý nepoužíva štuple do uší. Zaľahnutie v uchu spôsobuje nie len  chvíľkový tlak či bodavú bolesť, ale i dlhodobé problémy so sluchom. Preto odporúčame použitie štupľov do uší, vďaka ktorým úspešne ochránite svoje uši pred vodou.

Voda v uchu , prevencia

Nezáleží na tom, či ste plavec profesionál, alebo sa plávaniu venujte len rekreačne, určite oceníte použitie štupľov do uší. Ich výhody ste okúsili zrejme i na vlastnej koži, kedy sa vám voda do ucha predsa len dostala. Voda v uchu sa prejavuje najmä tlakom v ušnici, bodavou bolesťou, svrbením či pálením v uchu.

Čo môže spôsobiť voda v uchu?

Na prvý pohľad celkom banálna vec, avšak voda v uchu môže spôsobiť mnoho problémov – pri zanedbaní liečby i trvalých následkov. Medzi najčastejšie diagnózy ktoré so sebou prináša zaľahnutie v uchu je zápal vonkajšieho zvukovodu, o bolesti sme sa zmienili vyššie. Trvalými následkami máme na mysli i stratu sluchu, či chronické ochorenie uší.

Ako sa lieči zápal vonkajšieho zvukovodu?

Zápaly vonkajšieho zvukovou, ktoré sú spôsobené i pocitom, ktorý všetci poznáme ako zaľahnuté ucho, sa liečia v mnohých prípadoch lokálnou liečbou. Táto liečba pozostáva z kvapiek, ktoré vám predpíše váš lekár. Pokiaľ vás neustále sprevádza bolesť hlavy, poruchy spánku, tlak v ušiach či až nepríjemný bolesť zadných zubov, urýchlene vyhľadajte lekára. Lekár rozlíši daný zápal či prípade vylúči zápal stredného ucha, pri ktorom je liečba mnohonásobne zložitejšia a bolestivejšia.

Ako dostať vodu z ucha von?

Zaľahnutie v uchu z vody môžete vyriešiť i pomocou prirodzenej veci ako je gravitácia. Nakloňte sa na jednu stranu, a miernym pohybom hlavy by mala voda z ucha vytiecť. Ak sa tak nestalo, zotrvajte v tejto polohe, pritlačte dlaň na ucho a rýchlo odtiahnite. Podtlak, ktorý ste dlaňou vytvorili by mal uvoľniť kvapalinu z ucha.

Medzi ďalšie možnosti patrí i Valsavov manéver, ktorého účinkom je otvorenie Eustachovej trubice. Princíp je skutočne jednoduchý a zvládnuteľný bezohľadu na miesto. Stlačte si nos, a jemne sa snažte nosom a zatvorenými ústami vytlačiť vzduch. Slabý praskavý zvuk značí otvorenie Eustachovej trubice. Ďalej pokračujte pohybom na jednu stranu.

Trochu banálny, ale stále účinná možnosť ako uvoľniť zaľahnutie v uchu je použitím sušiču na vlasy. Postup je jednoduchý. Sušičom na vlasy mierne na ucho v dostatočnom rozostupe a oddiaľte ho v momente, kedy zacítite nepríjemné pálenie. Dbajte o to, aby ste nemali na vašom uchu akékoľvek šperky. Musíme vás však upozorniť, že pri tejto možnosti môže dôjsť k popáleninám.

Zaľahnutie ucha z vody môžu vyriešiť najmä štuple do uší. Trh ponúka nespočetné množstvo možností a prevedení, ktoré sadnú i vám. Vďaka štupľom do uší predídete nepríjemnej vode v uchu či problémom s tým spojeným. Viac informácií o správnom výbere štupľov do uší nájdete ,tu‘.

Viac užitočných tipov na blogu