Novšie plavecké štýly motýlik a znak boli ovplyvnené staršími štýlmi v plávaní. Znak sa v začiatkoch plával ako „prsia na chrbte“ a motýlik sa vyvinul z rozvinutého štýlu rúk pri prsiach. Meno udržujúce rekord v motýliku nie je prekvapením a znak ide najlepšie kanaďanke.

História štýlu motýlik

Motýlik sa vyvinul z plaveckého štýlu prsia. V roku 1934 prišiel David Armbruster, tréner z USA, s novým spôsobom. Obe ruky sa vracali do základnej polohy nad vodou. Tento motýlikový pohyb rúk prinášal zvýšenie rýchlosti. Zároveň vyžadoval lepšiu kondíciu a náročnejší tréning. O rok neskôr jeho zverenec Jack Sieg začal používať nohy ako rybí chvost. Rozvinul pohyb nôh smerom dole a tento kop sa nazval ako delfínový. Ambruster a Sieg skombinovali motýlikový pohyb rúk s týmto pohybom nôh. Až v roku 1950 bol delfínový kop povolený a motýlik bol pravidlami uznaný ako nový plavecký spôsob zložený z delfínového kopu a motýlikového pohybu rúk. Tento pohyb rúk bol zároveň u plaveckého spôsobu prsia zakázaný. Na Olympijských hrách sa s motýlikom po prvýkrát pretekalo v roku 1956 v Melbourne. V roku 1958 prekonal plavec USA Lance Larson minútovú hranicu, keď zaplával 100 m motýlik v čase 0:59,9. Motýlik sa stal druhým najrýchlejším spôsobom plávania.

Rekordy v plaveckom štýle motýlik

Aktuálny svetový rekord v plávaní motýlika v dlhom bazéne na 50 m drží Španiel Rafael Muṅoz z roku 2009. V Malage dosiahol čas 22,43 s. Američan Michael Phelps dosiahol v roku 2009 dva rekordy v motýliku. Na 100 m zaplával v Ríme čas 49,82 s a na 200 m motýlik čas 1:51,51.

História štýlu znak

Oficiálne bol znak uznaný ako plavecký spôsob v roku 1912. Jeho vývoj bol poznamenaný vývojom iných plaveckých spôsobov. Najprv sa plával ako „prsia na chrbte“. Obe paže sa súčasne vracali do základnej polohy nad vodou. S nástupom kraulu sa zásadne zmenil aj znak a to nielen striedavým kopom nôh. Prvým mužom, ktorý plával striedavými zábermi paží bol Američan Jamison Handy. Hlavnou postavou modernej histórie plaveckého spôsobu znak bol však Američan Adolph Kiefer. Bol to plavec, ktorého osem rokov na žiadnych pretekoch nik neporazil a jeho svetové rekordy vydržali 12 rokov. A. Kiefer bol predstaviteľom znakovej kotúľovej obrátky. Tá dodnes nesie jeho meno. Pod vývoj znaku sa podpísal aj motýlik. Pri plávaní pod vodou sa začal používať delfínový kop. V roku 1989 bola obmedzená zaplávaná vzdialenosť pod vodou po obrátke a po štarte na 15 m.

Zaujímavosti a rekordy v plaveckom štýle znak

Kanaďanka Kylie Jacqueline Masseová získala zlatú medailu na 100 m znak žien v novom svetovom rekorde (58,10 s) na majstrovstvách sveta v plávaní v dlhom bazéne v Budapešti v júli tohto roka. Medzi slovenské rekordy v plávaní znaku patrí čas 23,15 s, ktorý zaplával v 50 m bazéne Ľuboš Križko v 2008 v Rijeke v Chorvátsku. Tento plavec drží na Slovensku aj rekord na 100 m znak s časom 52,81 s zaplávaný v 2006 vo Fínsku v Helsinkách.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU