Štýly plávania vznikali, menili a zdokonaľovali sa postupne. Aj pravidlá závodného plávania sa počas rokov zjavne zmenili. Plavci sú vďaka novým technikám, pravidlám a podmienkam stále rýchlejší. Pokrok v plávaní sa doteraz nezastavil.

Prsia – stručná história

Začiatky plávania siahajú až do prehistorickej doby. Avšak závodné plávanie začalo byť v Európe obľúbené až okolo roku 1800 a to iba v štýle prsia. V roku 1904 bol plavecký štýl prsia zaradený ako olympijská disciplína. V roku 1956 na Olympijských hrách v Melbourne na 200m prsia zvíťazil Japonec Masaru Furukawa, ktorý 75% trate absolvoval pod vodou. Takéto pretekanie prinášalo zdravotné riziká a ani pre divákov nebolo príliš atraktívne. Preto sa v roku 1957 prijalo pravidlo, ktoré prikazovalo pretekárom neponárať hlavu pri plávaní pod vodu. V roku 1987 bolo toto pravidlo zmiernené. V súčasnosti musí plavec počas jedného celého tempa pretnúť hlavou hladinu vody.

Rekordy plaveckého štýlu prsia

Ponúkame vám pár rekordov z tohto roku. A. Podmaníková dosiahla na 55. ročníku Veľkej ceny Slovenska v plávaní časom 31,74 sekundy nový slovenský rekord na 50 m prsia a splnila B-limit na majstrovstvá sveta, kde sa nakoniec umiestnila bez semifinále na 24 mieste na 200m prsia. Šestnásťročná olympijská víťazka a majsterka sveta litovčanka Ruta Meilutyteová utvorila na pretekoch Svetového pohára v plávaní v krátkom bazéne v Moskve nový svetový rekord na 100 m prsia časom 1:02,36 minúty.

Kraul – stručná história

Úspešným priekopníkom tohto štýlu v Európe bol Angličan John Arthur Trudgen, ktorý si ho osvojil od amerických Indiánov. V roku 1873 ho predviedol v Anglicku. Obidve paže sa u neho striedavo vracali do základnej polohy nad vodou, hlava bola v začiatkoch vysoko nad hladinou a pohyb nôh bol „prsiarsky“. Tento spôsob bol výrazne rýchlejší ako prsia a nazvali ho „trudgen“ (čítaj tradžen). O ďalší pokrok v kraule sa zaslúžil tiež Angličan Frederick Cavill. Na konci 19. storočia na Šalamúnových ostrovoch si všimol zaujímavosť. Domorodci plávali podobným spôsobom ako Trudgen, ale kop vychádzal vertikálne z kolien, striedavo zhora, dole. Tento štýl sa preslávil aj ako „austrálsky kraul“ a v roku 1900 vzbudil pozornosť na Olympijských hrách v Paríži. Následne prišiel „americký kraul“. Ten priniesol dnes už klasický šesť – kopový kraul. Pri ňom vertikálny pohyb dolných končatín vychádzal z bedrových kĺbov a vlnovito sa prenášal do uvoľnených členkov. Súčasne sa spojila práca paží a dolných končatín, čím sa vytvoril vzájomný rytmus oboch záberových síl. Prvým priekopníkom šesť – dobého kraula bol americký plavec havajského pôvodu Duke Kahanamoku. Bol držiteľom troch zlatých a dvoch strieborných olympijských medailí z rokov 1912 – 1924. Rokmi sa tento plavecký štýl vyvíjal až do dnešnej známej podoby.

Zaujímavosti a rekordy plaveckého štýlu kraul

V súčasnosti máme na Slovensku nádejnú mladú plavkyňu Sabínu Kupčovú (13) z Levíc. Zbiera medaily jednu za druhou. A to pred šiestimi rokmi nevedela plávať. Najúspešnejšia plavkyňa v histórii Slovenska Martina Moravcová sa musí obávať o svoje rekordy. Už dva z nich totiž prekonala a pridala aj 66 slovenských rekordov.

Švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová stanovila v auguste tohto roku na podujatí Svetového pohára v krátkom bazéne v Moskve nový svetový rekord na 100 metrov voľným spôsobom na rekordný čas 50,77 sekundy. Švédke sa v Moskve mimoriadne darilo. Podaril sa jej aj rekordný čas 23,10 sekundy v rovnakej disciplíne na 50 metrov.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU