Mnohé ženy sa počas menštruácie vyhýbajú nie len plávaniu, ale i iným športovým aktivitám. Nepríjemné situácie sú takmer súčasťou ženského cyklu. Čo však robiť, keď sa skutočne nechcete obmedzovať a vychutnať si tréning či zaslúženú dovolenku? V tomto článku vám ponúkame pár tipov pre udržanie hygieny a dobrého pocitu nie len počas vašej menštruácie.

Ublíži mi kúpanie s tampónom?

Plávanie počas menzesu je skutočne prirodzenou vecou. Jediným rozdielom je zvýšená hygiena vašej pošvy v podobe sprchovania, materiálu plaviek, či celkovej starostlivosti o mikroflóru pošvy. Počas kúpania môžete využiť napríklad tampóny na plávanie či menštruačný kalíšok, ktorý je skutočne účinnou novinkou na slovenskom trhu.

Plávanie s tampónom nie je o nič špecifickejšie, než ako klasické nosenie tampónu.  Skutočný rozdiel nepocítite priamo vo vode, ale pocítite ho pri hygiene, ktorú je optimálne zvýšiť.  Ak ste sa vybrali na tréning či plánujete dovolenku pri mori, určite si zadovážte intímne obrúsky so správnym Ph, teda kyslosťou.

Práve kyslosť je skutočne dôležitým parametrom vašej pošvy a takisto je s ňou spojené i použitie tampónov počas plávania. Chlórová voda, či voda ako taká prenáša množstvo baktérií a obsahuje niekoľko prvkov, ktoré ničia kyslosť vašej pošvy.

V skratke vám tampón nijakým spôsobom neublíži, pokiaľ skutočne budete dbať na hygienu a to vo forme použitia intímnych obrúskov, frekventovanejšieho menenia tampónov a využitia čistej vložky ihneď po sprche v plavárni.

Ak stále neveríte klasickým tampónom, využite i možnosť kúpy špeciálneho kalíška či položky ako tampóny na plávanie. Skutočne kvalitné kalíšky a tampóny na plávanie dostať v lekárni, kde vám s výberom určite ochotne pomôžu.

Pri výbere tampónu nezabudnite na správnu veľkosť. Tampóny na plávanie, ale i tie klasické, sú vhodné i pre dievčatá, ktoré nemali pohlavný styk.

Plávanie počas menštruácie a jeho riziká

Ženský cyklus ovplyvňuje nie len nálady žien, výzor ich tela ale hlavne i odolnosť pošvy voči vonkajším vplyvom. Látky ktoré sa nachádzajú vo vode, môžu ohroziť vašu pošvu.

Závisí to i na tom, z akého materiálu sú vyrobené vaše plavky. V týchto prípadoch uprednostnite plavky s vyšším pomeru bavlny ak je možné a vyhnite sa umelým látkam. Hoci dobre vieme, že pri športovom plávaní to nie je vždy možné.

Jednou z najrozšírenejších problémov spojenou s plávaním je zmenšenie kyslosti vašej pošvy a teda výskyt kvasiniek – mykózy. Pokiaľ máte s týmto druhom plesní problémy, odporúčame vyhnúť sa nie len plávaniu počas cyklu, ale i použitiu tampónov. Tá so sebou prináša nepríjemné svrbenie, začiatočný symptóm, či pálenie. Pri prvotných príznakoch určite navštívte vašu gynekologickú ambulanciu a riaďte sa odporúčaniami vášho lekára. Nemusíte sa však obávať, mykózy patria k skutočne častým problémom.

Kúpanie s tampónom je pre mnohé ženy skutočne nepríjemné. Nie je to však nič nepredstaviteľné a pri správnej voľbe menštruačného pohárika či tampónov na plávanie sa nemusíte ostýchať a udržovať si odstup počas vášho cyklu.

Pamätajte, že zlatým pravidlom je starostlivosť o vaše telo a to najmä počas vášho cyklu, kedy je ženský organizmus náchylný na množstvo podnetov. Počas vášho cyklu odporúčame používať výrobky, ktoré sú neparfumované, tenzidov či bez chemických prostriedkov.

Dúfame, že vďaka týmto tipom si plávanie užijete omnoho viac a menštruácia sa stane niečím, čo vás viac nebude obmedzovať, nie len v plávaní.

Viac užitočných tipov na blogu