Plavecké bazény sa od seba zvyčajne príliš nelíšia. Poznáte však ich špecifiká či ich údržbu? V tomto článku vám informácie o plaveckých bazénoch radi priblížime detaily, o ktorých nevedia mnohí plavci. Plavecký bazén, či bazén ako taký, je vďaka teplote a vlhkosti zdrojom mnohých baktérií. Vďaka profesionálnej údržbe bazénov udržujeme i zdravie našich plavcov. Ako? Dočítate sa v článku!

  1. Plavecký bazén a jeho štandardy

Tak ako väčšina budov a stavieb,  i bazén je podmienený mnohými normami a pravidlami. Medzi základné normy plaveckých bazénov je ich rozmer. Spravidla je to 25 alebo 50 metrov na dĺžku a 1, 34 na hĺbku. Počet plaveckých dráh záleží len na majiteľovi bazénu, k akému účelu a s akou kapacitou plavcov sa počíta. Tieto štandardy určuje FINA, Medzinárodná plavecká federácia.

  1. Špecifiká plaveckých bazénov

Ďalším podmieneným pravidlom je i teplota vody v bazéne či osvetlenie. Pričom teplota vody v plaveckom bazéne nesmie prekročiť 26ºC a v po-tréningovom bazéne, teda oddychovom 40ºC. Čo sa týka osvetlenia, záleží i na množstve prirodzeného svetla, teda koľko okien má plavecká hala, ale i na jej prevádzkových hodinách. FINA však udáva i na svetlo svoju normalizovanú hodnotu, pričom osvetlenie musí dosiahnuť viac ako 1500lux.

  1. Plavecký bazén a jeho rozdelenie

V zásade sa plavecké bazény špeciálne nelíšia. Môžeme spomenúť zaujímavé delenie, a to teda s rozdelením na pomalé a rýchle bazény. Tzv. rýchle bazény, majú odstránené bočné prúdy z čerpadiel, špeciálne tvarované žľaby na okrajovú vodu, rozšírený osobný priestor v pruhu či pohlcovanie energie.

  1. Psychológia a plavecký bazén

Je nám už dobre známe že psychický stav človeka má priamy vplyv na jeho fyzický výkon. V praxi, a najmä tej plaveckej, to znamená i isté zmeny na konštrukcií bazénu. Jedná sa najmä o farbu haly, farbu dna bazéna, či osvetlenie. Tieto špecifiká sú často menené a preto FINA nevydala oficiálny záznam či normu, podľa ktorej by mali byť presne stanovené vzory či farby plaveckých, a najmä závodných, bazénov.

  1. Údržba a čistenie plaveckého bazéna

Údržba a správne ošetrovanie bazénov je nosným pilierom zdravia každého navštevujúceho plavca. Plavecká hala je v praxi skutočným rajom pre šírenie sa vírusov a baktérií najmä vďaka vlhkému a teplému ovzdušiu.

Na čistenie vody sa bezvýhradne používajú viaceré čerpadlá a to najčastejšie pieskové, ktoré odstraňujú mechanické nečistoty z vody. Medzi najúčinnejšie dezinfekčné prostriedky používané na údržbu vody v bazénoch patrí najmä chlór a bróm, ktoré účinne zabíjajú patogénne látky.

Dúfame, že sme vám jednotlivé detaily týkajúce sa údržby okolo bazéna účinne priblížili. Pamätajte, že trénujeme len v čistých a udržovaných  priestoroch. I týmto spôsobom sa snažíme predchádzať zdravotným problémom našich plavcov a tak sa dopracovať k nášmu spoločnému cieľu.

 

 

Príďte si skúsiť naše bazény vy či vaše deti – TU!