Plavecké ucho, alebo zápal vonkajšieho zvukovodu, potrápi nie len profesionálnych, ale i rekreačných plavcov. Mnohí z vás poznajú nepríjemné svrbenie, či dokonca, bolesť v oblasti ucha, ktoré je sprevádzané i s prenikavou bolesťou zubov či hlavy. Nie vždy sa však jedná o chronický zápal vonkajšieho ucha, ale problémom môže byť i nepríjemná alergia na chlór. Pomôcť vám môžu štuple do uší, ktoré sú účinnou pomôckou pri prevencií vzniku zápalov, čo je však podmienené najmä správnym výberom.

Ako si vybrať štuple do uší?

Majte na pamäti, že primárnou úlohou štupľov do uší je zadržanie vody a udržanie zvukovodu v suchu. Preto vás upozorňujeme, že použitie štupľov určených na elimináciu hluku je neprípustné! Sú vyrobené z penového materiálu cez ktorý voda ľahko presiakne – čiže ochrana vašich uší je nulová.

Najobľúbenejšou voľbou sú práve silikónové štuple, ktoré sú cenovo dostupné, sú pružné a spoľahlivo ochránia váš zvukovod pred vodou a tým eliminujú vznik zápalu. Na výber máte z množstva farebných variácií či veľkostí. Na trhu nájdete i veľkosti, ktoré bez problémov padnú i deťom od troch rokov.

Pri výbere taktiež zvážte, či ich budete používať pri rekreačnom plávaní či pri tréningoch s trénerom. Štuple do uší zabraňujú nie len prieniku vody, ale i zvuku. V praxi to znamená, že budete mať problém počuť svojho trénera. V tomto prípade odporúčame použiť štuple do uší so špeciálnym akustickým filtrom. Tento filter nezabraňuje zreteľnej komunikácií,  avšak zároveň umožňuje spoľahlivú ochranu pred vodou.

Ďalšou variáciou štupľov do uší je i možnosť ich výroby na mieru. Ide o klasické plastické štuple do uší, vyrobených podľa otlačkov, ktorých cena ja síce vyššia, avšak ocenia ich najmä plavci s úzkymi či atypicky tvarovanými zvukovodmi. Ich primárnou výhodou je okrem bezchybného komfortu aj ich životnosť – vydržia vám s prehľadom i niekoľko rokov.

Údržba štupľov

Kľúčom k zdravým zvukovodom je i správna údržba, ktorú vykonávame po každom plávaní, resp. návšteve bazénu. Odporúčame použitie kvalitných dezinfekčných prostriedkov a uschovanie, už suchých štupľov do uší, v obale.

Ďalšie pomôcky ku komfortnému plávaniu

Ak vám vaše štuple počas plávania vypadávajú, nie vždy je problémom nesprávna veľkosť. Riešením môže byť i plavecká čiapka, s ktorej výberom vám pomôžeme ‚tu‘. Taktiež vás upozorňujeme, že štuple do uší sa v žiadnom prípade nepoužívajú pri potápaní – zabraňujú efektívnemu vyrovnávaniu tlaku v tele.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU