Dobre udržiavaná voda v bazéne je základom zdravia každého plavca. Viete však, aké nástrahy voda ukrýva, ako často sa mení, či aké je Ph vody? V tomto článku vám rozpovieme nie len informácie o údržbe vody, filtrácie ale i to, čo môže spôsobiť veľa chlóru v bazéne.

  1. Ako často sa mení voda v bazéne?

Pokiaľ sa stále bavíme o veľkých, najmä pretekárskych, plaveckých bazénoch s určitosťou ani my nevieme povedať, ako často sa voda v bazéne mení. Výmenu a cirkuláciu vody má však na svedomí hneď niekoľko veľkých čerpadiel. Najpoužívanejším variantom čerpadiel je piesková filtrácia, ktorá funguje na rovnakom princípe čistenia vody ako vo voľnej prírode. V praxi to znamená, že piesková náplň plnohodnotne zachytáva všetky mechanické čiastočky, ktoré by mohli spôsobiť kontamináciu a znečistenie vody.

Voda v celom filtračnom a recirkulačnom systéme neustále cirkuluje. Po určitom čase sa voda postupne vypúšťa a nahrádza sa, už vopred upravenou, pomerne čistou vodou s prídavkom brómu či chlóru.

  1. Vysoké ph v bazéne, je to problém?

Meranie ph v bazéne je jednou z najzákladnejších úkonov vôbec. Vysoké ph spôsobuje dlhodobé problémy, bez ohľadu na pohlavie. Ph v našom tele udržuje súbor baktérií, ktoré musia byť v rovnováhe. Pokiaľ sa kyslosť vášho tela naruší, teda príde k premnoženiu jedného z druhu baktérií, spôsobí vám to  najmä dlhodobé problémy.

Ženy zmenu správania sa svojho tela spozorujú pomerne rýchlo, už po niekoľkých dňoch niekedy hodinách formou mykózy v intímnych partiách. Medzi ďalšie symptómy patrí i šúpanie chodidiel, rúk, vysušená pokožka, či zažívacie problémy po prehltnutí vody pri plávaní.

Vplyv na kyslosť vody a vysoké ph vo vode má i teplota. Tá by mala byť konštantná a v plaveckých bazénoch by nemala presiahnuť viac ako 26ºC. Viac zaujímavých infomácií sa dozviete na ,tejto‘ adrese. :)

 

  1. Dezinfekcia bazénov

Dezinfekcia je prvotnou zásadou údržby bazénov. Bazénová chémia sa taktiež nevyhne výdobytkom modernej doby. Kedysi sa na dno plaveckých bazénov ukladali rozpúšťacie tablety, teraz je prívod chlóru do vody súčasťou filtrácie či recirkulačného systému. Druhým variantom dezinfekcie vody je použitie brómu, ktorý sa v slovenských bazénoch tak často nevyskytuje.

Majte na pamäti, že dezinfekcia sa týka nie len samotných bazénov ale i okolia. Pod túto kategóriu spadajú podlahy v blízkosti bazéna, sprchy, sociálne zariadenia či lavičky pozdĺž bazéna. Je vhodné nosiť v týchto priestoroch vhodnú obuv ako prevenciu, nie len proti pošmyknutiu.

  1. Vysoká hladina chlóru vo vode, ako tento problém riešiť?

Účinná metóda odstraňovania chlóru z bazéna je použitie chlorizácie s ozonizáciou. Druhou, menej účinnou, formou odstraňovania vysokej hladiny chlóru vo vode je riedením. Táto metóda je však vo väčšine plaveckých bazénov neprípustná a to najmä k celkovému plytvaniu vody v obehu, veľkým ekonomickým nárokom a časovému horizontu.

Chlór sa meria v pravidelných intervaloch, aby sa predišlo, vyššie spomenutej, vysokej hladine chlóru v bazéne.

  1. Problémy v spojení s vysokou hladinou chlóru vo vode

Nič sa nesmie preháňať a to isté platí i o samotnom chlórovaní bazénov. Veľké množstvo rozpusteného chlóru poskytuje značný diskomfort nie len počas plaveckých tréningov. Chlór reaguje s inými prirodzenými látkami vo vode  a tým spôsobuje i značné zdravotné problémy pokiaľ sa jedná o vysokú hodnotu chlóru.  Medzi základné príznaky patrí napríklad vysušenie pokožky, astma či problémy so zrakom.

  1. Slovensko a slaná voda?

Existujú na Slovensku bazény so slanou vodou? Samozrejme! Hoci  naša krásna krajina Slovensko neoplýva morom i tu sa môžete dozaista vyšantiť v slanej vode. Tieto možnosti vám ponúka najmä kúpalisko Podhájska, kúpalisko v Kažmarku, Plaza Beach v Prešove, alebo i Vlnka pri Piešťanoch. Stačí si len vybrať! ?

  1. Zafarbí moč vodu?

Tento fakt koloval na nejednom kúpalisku. Obávať sa však nemusíte, na Slovensku to nie je bežné. Jedná sa o špeciálne látky, ktoré oxidujú s látkami v moči a tým sa zafarbia na žlto či modro. Tieto metódy sú bežné v Ázií či Amerike a sú mimoriadne nákladné. Myslíme, že slovenské kúpaliská by sa výsledku nepotešili. ?

Prihláste sa na kurz vy či vaše deti – TU!