Ak ste počuli termín plavecké telo, asi viete, ako typický plavec vyzerá. Postava s dobre definovaným svalstvom, vyrysovaný hrudník a široké ramená. Ako si vybudujeme pravidelným plávaním svaly a aj to, ktorý plavecký štýl si vybrať, vám poradíme v tomto príspevku.
Pravidelné plávanie a formovanie svalstva
Plávaním si vieme precvičiť veľké svalové skupiny a taktiež drobné svaly. Dokonca také, o ktorých človek nemal ani poňatie. Zanedbané a menej uprednostňované svaly z posilňovni sa plávaním spevnia. Zníži sa tak pravdepodobnosť ich zranenia. Tento šport minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo. Telo je nadnášané a kĺby netrpia. Dá sa označiť za ideálneho kandidáta pri redukovaní telesnej hmotnosti.
Mnoho bežných plavcov si obľúbi jeden plavecký štýl. Ten potom uprednostňujú na úkor ostatných. Každý zo základných plaveckých spôsobov (voľný štýl, prsia, znak a motýlik) precvičia všetky hlavné svalové skupiny. Ich vzájomným kombinovaním však zabezpečíme, že sa nezabudne na žiadny sval. Plávanie je pohyb proti odporu podobne ako posilňovanie. Plávaním môžete rozvíjať nasledovné svalové partie. Trapézové svalstvo, ramená, chrbát, brucho, hrudník, triceps a stehná. Intenzita, dĺžka, frekvencia a štýl plávania rozhodujú o tom, či nám plávanie pomôže vybudovať viac svalov alebo schudnúť.
Svaly a jednotlivé plavecké štýly
Ktorý štýl si vybrať? Mali by sme sa venovať takému štýlu plávania, ktorý nám vyhovuje najviac a pri ktorom sa cítime najlepšie. Ak chceme precvičiť, posilniť a vytvarovať vybrané partie, riaďme sa nasledovným.
Znak
Je plávanie ideálne na posilnenie chrbtového svalstva. Prospeje nám najmä vtedy, keď trpíme bolesťami chrbta alebo stuhnutím svalstva. Uvoľňuje prsné svaly, ramenné aj krčné svaly. Takto by sa mali zotavovať ľudia po liečbe zlomenej končatiny a aj tí, ktorí prekonali infarkt.
Prsia
Tento štýl podporuje rozvoj svalstva nôh a rúk. Je vhodný pre tých, ktorí sa chcú dostať do formy po chorobe či inom oslabení organizmu. Nie sú vhodné pre ľudí, ktorí majú výrazné problémy s kolennými kĺbmi.
Kraul
Vraj je najúčinnejším plaveckým štýlom. Rovnomerne posilňuje celé telo, zapája ruky i nohy a pomáha uvoľniť a vytrénovať svaly chrbta.
Motýlik
Je určený pre skúsených a náročnejších plavcov. Vyžaduje si dobrú kondíciu človeka a aj odborný tréning. Výrazne posilňuje svalstvo brucha i ramien. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou.
Nutričné potreby organizmu pri plávaní
Pri plávaní a budovaní svalov si treba dávať pozor aj na stravu. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pri práci. Proteíny pomáhajú regenerovať poškodené svalové vlákna po intenzívnom cvičení ako je plávanie alebo posilňovanie s činkami. Treťou makroživinou sú tuky. Významné miesto v stravovaní majú hlavne dobré tuky, ktoré pochádzajú z rýb, orechov a iných prírodných potravín. Mali by sme sa vyhýbať jedlám typu hamburgery, pizza alebo vyprážané jedlá. Ak plávame pravidelne minimálne trikrát týždenne, mala by byť naša strava zložené nasledovne. Bielkoviny 25%, sacharidy 65% a tuky 10%.
Keď túžime po krásnej a zdravej postave, nemali by sme zabúdať pri plávaní na správnu techniku. Iba tak má táto činnosť zmysel. Pri zlom technickom prevedení škodíme chrbtici a namáhame svoje telo. Ak túžime po atletickej postave, najideálnejšia je kombinácia plávania a silového tréningu. Je maximálne efektívna. Plávanie má aj ďalšiu výnimočnú funkciu, a to jeho vplyv na zrýchlenie regeneračných procesov.
Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU