Plávanie v súčasnej dobe patrí k obľúbeným športom. Okrem toho, že sa dá vykonávať všade, kde je vodná plocha a je to pomerne lacná športová disciplína, má veľa pozitív. Aké má plávanie výhody? Je to jeden z najbezpečnejších športov, dokonca prispieva k aktívnej regenerácii zranení napr. u športovcov. Výskumy ukázali, že tento druh športu pomáha regenerovať lepšie ako oddych a pokoj na lôžku, hlavne pri kĺboch.

Vhodný takmer pre všetkých

Voda je pre človeka prirodzené prostredie a pohyb v nej je preto vhodný takmer pre každého, od novorodencov až po starších ľudí, tehotné ženy a ľudí trpiacich obezitou. Plávanie môžeme zaradiť k najviac šetrným aktivitám, nakoľko posilňuje svaly bez toho, aby ich vystavovalo záťaži telesnou hmotnosťou. To je výhodou pre pacientov s boľavou chrbticou aj pre ľudí s obezitou, či boľavými kĺbmi, keďže nie sú namáhané a pri regenerácii po rôznych úrazoch.

Správne držanie tela

Pri plávaní zapájame všetky drobné svaly na tele. Plávanie vzájomne prepája pohybový systém, čím posilňuje hlboké stabilizačné svaly v dolnej časti chrbta a v strede tela, ktoré bývajú zanedbávané a tým zlepšuje držanie tela.

Liečenie pohybového aparátu

Keď sme vo vode, je pre nás pohyb menej bolestivý, preto je pohyb vo vode a plávanie vhodné aj pri bolestivých stavoch pohybového ústrojenstva.

Chudnutie

Ak plávanie neflákame a plávame pravidelne aspoň hodinku v kuse, najlepšie štýlom kraul, naše telo začne chudnúť. Pri plávaní sa spaľuje veľké množstvo kalórií a formuje sa postava a budujú svaly.

Kondícia

Ak chodíme plávať aspoň 2x do týždňa, za pár týždňov sa nám zlepší vytrvalosť a kondícia, čo pocítime v každodennom živote a aj pri iných športoch.

Otužovanie

Plávanie v chladnejšej až studenej vode je jedným zo spôsobov otužovania, ktorého najvyšší stupeň je športové otužovanie, teda plávanie vo vode, ktorá má pod desať stupňov Celzia. Čo vlastne otužovanie znamená? Postupné zvykanie tela na náhle zmeny teplôt. Tak ľudské telo začne byť odolnejšie voči vírusom, zmenám počasia. Vďaka otužovaniu sa lepšie prekrvuje organizmus a prekysličuje mozog, čím sa nám zlepší myslenie, nálada a aj spomínaná imunita. Telo treba otužovať postupne a pravidelne a prispôsobiť ho nášmu zdravotnému stavu.

Dobrá nálada, menej stresu

Plávanie má pozitívny účinok na našu psychiku, redukuje stres. Vedecky sa dokázalo, že človek je pri plávaní mimo rušivých vplyvov, vníma len svoje dýchanie a vodu. Tým sa uvoľňuje telo, pričom z neho odchádza stres. Pohybom sa do krvi vyplavujú endorfíny, čo zlepšuje náladu a tým dobre vplýva na namáhanú psychiku ľudí.

Kapacita pľúc

Ak plávate technicky správne s hlavou pod vodou, telo efektívnejšie hospodári s kyslíkovou zásobou. Tým sa naučí viac vdychovať kyslík a vydychovať oxid uhličitý, čím sa nám postupne zvýši kapacita pľúc a zlepší dýchanie, čo prospieva napr. aj astmatikom.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU