Ako správne plávať, aby sme si neškodili a aké pomôcky použiť pri trénovaní správnej techniky? V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime stručne popísať základné plavecké štýly, ktoré sú preferované a rady ako ich zaplávať čo najlepšie.

Prsia

Základnou polohou je pri prsiach splývanie. Záber pažami prebieha pod vodnou hladinou a ide do strán. Nemá byť ale príliš široký, čo býva chybou. Záberovou plochou sú dlane a vnútorná strana predlaktia. Ruky zaberajú šikmo dole. Pri nohách pohyb vychádza z kolien. Kolená nekrčíme pod brucho, ani veľmi do strán. Najlepšie je, keď sa vzďaľujú do šírky bokov, ktoré máme vytlačené bližšie k hladine. Pri zábere rúk sa dostane hlava nad hladinu, vtedy nastáva nádych. Nasleduje ďalší výdych do vody. Hlavu nikdy nezakláňame.

Kraul

Pri kraulovi vychádzame zo splývania v polohe na prsiach, hlava zostáva v predĺžení tela, pozeráme na dno a nadychujeme sa pri vytočení hlavy doprava alebo doľava. Ruky pravidelne striedame. Dýchame väčšinou pri každom tempe rukami. Z vody ako prvý vychádza lakeť a potom nasleduje celá ruka. Ruka je najskôr ľahko pokrčená. Natiahne sa až keď lakeť ide okolo ucha, aby sme mohli siahnuť čo najďalej. Kolená sú jemne pokrčené,  pohyb nôh vychádza z bedier, vôbec nie z kolien, čo býva po hlave nad vodou, tou najčastejšou chybou.

Znak

Znak nám rukami i nohami pripomína kraula, hoci je vedený do strán. V záberovej fáze sa pokrčí lakeť. Potom ruku zase vytiahneme z vody von a dotiahneme pohyb do úplného vzpaženia. Ruky sa striedajú. Pri správnom plávaní vychádza pohyb nôh z bedier, nie z kolien. Kolená by sa nemali objavovať nad hladinou. Pri znaku je hlava stále nad vodou, takže sa dýcha ľahko. Napriek tomu dodržujme pravidelný dýchací rytmus. Vydychujeme pri medzizáberovej pauze a nadychujeme sa počas záberu.

Aké pomôcky nám pri tom pomôžu?

Pomôcky na plávanie ako piškóta, doska, plutvy, či packy využívajú top plavci, ale aj začiatočníci. Sú spestrením tréningu. Špičkoví plavci s nimi trénujú výkon, nám dopomôžu k zlepšeniu techniky. S doskou môžeme trénovať kop nôh. Piškóta je zase určená na umiestnenie medzi nohy. Pri nej posilníme ruky a nadvihne nám aj prirodzene celé telo, vďaka čomu máme ideálnu polohu na plávanie. Plutvy tiež nadvihnú polohu tela a zlepšia pohyb nôh. Tiež imitujú pretekové tempo. Keď poznáme všetky spomenuté pomôcky, vyskúšajme aj packy. Tie nám vylepšia kvalitu záberu. Sú určené na výborné posilnenie vrchnej časti tela a tiež nás zrýchlia.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU