Ak chcete vyťažiť z tréningu čo najviac, nezabudnite na správnu výživu po výkone. Samotné formovanie postavy nie je totiž len o cvičení, ale aj o vhodnej strave. Jedno s druhým idú ruka v ruke. V prvom rade treba myslieť na to, že cvičiť by ste nemali v žiadnom prípade s plným žalúdkom, no ani naopak, s prázdnym.  Ideálne je najesť sa do 30 minút pred cvičením.

Ako správne jesť po cvičení

Po tréningu si doplňte telo dostatkom bielkovín a sacharidov. Jedzte jedlo v čo najjednoduchšej forme. Prečo? Pomôžete svojim svalovým vláknam rýchlejšie sa zotaviť. Ak sa po tréningu nenajete a nedoplníte si potrebné živiny, ničíte si šance na progres a chudnutie. Vo všeobecnosti platí, že čím intenzívnejší bol váš tréning, tým lepšie by ste sa mali najesť. Takouto formou dokážete naštartovať metabolizmus. Urýchlite tak regeneráciu tela a prinútite svoj organizmus uvoľniť nadbytočné tukové zásoby. Svaly po tréningu energiu a živiny potrebujú, preto ak aj chuť po cvičení na jedlo nemáte, prekonajte sa.

Čo jesť po cvičení

Vhodné je napríklad pripraviť si omeletu z troch vajec s akoukoľvek zeleninou podľa vašej chute. Takisto vítané je ugrilovať si kuracie prsia, na ktorých si môžete pochutnať so zemiakmi alebo ryžou.  Ďalšou možnosťou je tuniakový šalát, alebo na prípravu jednoduché tofu so zeleninou.

Mäso, vajcia, tofu a ryby sú zdrojom bielkovín. Ryža a zemiaky vám zas zabezpečia prísun sacharidov. Ak nemáte dostatok času na varenie, doprajte si aspoň proteínovú tyčinku alebo si spravte rýchly proteínový nápoj, ktorý vám dodá dostatok živín v tekutej forme. Dopriať si môžete aj banány, ovocie a oriešky, semiačka a celozrnné pečivo. Len nezabudnite potraviny vhodne skombinovať.

Ak jedlo po tréningu pravidelne zanedbávate, buďte si istí, že váš progres sa buď zastaví, alebo rapídne spomalí.

Vhodné potravinové doplnky po cvičení

Prospešné sú zelené potravinové doplnky, ktoré vám dodajú dostatok vitamínov, enzýmov, minerálov a iných dôležitých živín. Pokiaľ teda nemáte pravidelný príjem zeleniny, zakúpte si v lekárni spirulinu alebo chlorellu. Okrem zabezpečenia už spomenutých živín prispievajú k zlepšeniu imunity a trávenia.

Mnohí z nás sa domnievajú, že pravidelná konzumácia rýb nám zabezpečí potrebné množstvo omega-3 mastných kyselín. Nie je to však tak. Väčšina morských rýb nepochádza z vhodného chovu a obsahuje veľké množstvo kovov. Spomenuté kyseliny si doplníte rybím olejom, ktorý vám okrem iného zlepší aj mozgové funkcie.

Srvátkový proteín je jeden z najlepších spôsobov, ako získate dostatok bielkovín do stravy. Obsahuje taktiež dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín. Tento shake je vhodný aj v prípade, ak držíte diétu a tiež skvele pomáha spevňovať ochabnuté svaly.

Nezabúdajte na vodu

Úplne najdôležitejšie je však pitie dostatočného množstva tekutín. Pre dokonalé športové výsledky by malo byť vaše telo v stave hydratácie neprestajne. Preto pite vodu počas úplne celého dňa. Ak na pitie zabudnete a budete sa snažiť doplniť si tekutiny až pri dehydratácii, účinok sa pominie. Dokonca vám v takom prípade hrozia tráviace problémy, kŕče a iné nepríjemnosti.

Ak máte stále dilemu, čo jesť po tréningu, snažte sa počúvať svoje telo. To vám veľakrát najlepšie našepká, čo potrebuje, aby bolo vaše cvičenie čo najefektívnejšie.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU