Nebaví Vás plávanie? Alebo sa chcete s deťmi vo vode zahrať vodné hry? Zaujíma vás, či existujú u detí na precvičenie plávania hry? Akýkoľvek dôvod máte, my vám predstavíme zopár známych aj menej známych.

Tunel

voda: po pás

čas: 5 min

hráči: dvojice

Niekoľko hráčov sa postaví rozkročmo tesne za sebou. Na znamenie sa posledný ponorí a prepláva dopredu medzi nohami ostatných. Tí mu v podplávaní pomáhajú. Ďalší člen sa smie ponoriť a prevziať štafetu až vtedy,  keď odovzdávajúci stojí a má zdvihnutú ruku. Túto hru možno hrať aj ako preteky družstiev.

Mlynček

voda: po pás

čas: 5 min

hráči: najčastejšie osem

8 hráčov sa chytí v kruhu čelom dnu za ruky. Rozdelia sa na prvých a druhých. Roztočia sa do jedného smeru a na povel sa prví odrazia od dna. Položia sa na znak a zomknutými chodidlami sa opierajú o chodidlá protiležiacich. Druhí bežia po dne a roztáčajú mlynček. Nasleduje výmena. Pri hre je potrebné, aby mali  všetci napnuté ruky. Telá ležiacich by mali byť spevnené.

Jazdci

voda: po pás

čas: 30 min

hráči: dvojice

Hráči vytvoria dve skupiny. Členovia sa rozdelia na kone a jazdcov. Jazdci sa posadia koňom na chrbát. Na znamenie sa snažia jazdci jednej skupiny zhodiť do vody jazdcov druhej partie. Ten, čo padne do vody, vypadáva z hry.

Malé vodné pólo

voda: hĺbka 1m

čas: 45 m

hráči: dve skupiny

pomôcky: lopta, bránky

V hĺbke okolo jedného metra vymeriame ihrisko, kde sa bude hrať a rozdelíme ho na polovice. Hráči sú od stredu rovnako vzdialení. Vedúci po zapískaní vhodí loptu do stredu. Hráči sa ju snažia získať a dostať do súperovej bránky. Súpera môžu potopiť, ale nie utopiť. Za nevhodnú a surovú hru môže byť hráč vylúčený a súper strieľa trestný bod na bránku z troch metrov.

Striekaná

voda: po pás

čas: 10 – 15 minút

hráči: dve skupiny

Dva rady hráčov stoja oproti sebe. Za nimi je v určitej vzdialenosti vyznačená hranica. Na znamenie začnú všetci striekať vodou na protihráčov a tím ich tlačiť dozadu. Vypadáva ten, kto si zakryje tvár, prekročí hranicu alebo sa otočí chrbtom. Víťazí to družstvo, ktoré zatlačilo za čiaru viac protihráčov.

Vodný volejbal

voda: po prsia

čas: 120 min

hráči: dve skupiny

pomôcky: bójky, lano, lopta

Táto vodná hra sa hrá rovnako ako na suchu. Vodný volejbal má rovnaké pravidlá ako ten klasický. Ihrisko sa vymedzí bójkam. Ide o plávajúce fľaše ukotvené lankom o kameň. Sieť nahradí lano natiahnuté medzi dvoma tyčami zatlčenými do vody vo výške asi jeden meter nad hladinou.

Vodná vybíjaná

voda: po prsia

čas: do 10 min

hráči: dve skupiny

pomôcky: lopta

Hráči sa rozdelia na dve družstvá. Môžu sa pohybovať po celom vymedzenom území. Vedúci hodí loptu do výšky a družstvo, ktoré sa ho zmocní, začne súpera vybíjať. Hráči  sa úderu loptou vyhýbajú, utekajú, ponárajú sa. Koho zasiahnu, odíde na breh. Lopta sa môže počas letu chytiť bez toho, aby bol chytajúci trafený. Víťazí družstvo, ktoré prvé vyradí všetkých protihráčov.

Plavecké dvojčatá

voda: po krk

čas: 2min na dvojicu

hráči: dvojice

Ide o plavecký závod, pri ktorom sa dvaja závodníci držia za ruky. Najlepšie na prevedenie je znak. Obaja sa položia na hladinu vedľa seba. Vnútornými rukami sa do seba zakliesnia a vnútornými nohami sa dotýkajú. Tieto nohy sa nehýbu. Vpred sa dostanú len pomocou vonkajších končatín, ktoré zaberajú súčasne, akoby patrili jednému plavcovi.

Vodná naháňačka

voda: po prsia

čas: 5min

hráči: skupina a jeden

Pravidlá naháňačky sú prenesené do vody. Vybraný hráč naháňa ostatných a snaží sa niekoho chytiť. Keď sa mu to podarí, vymenia sa a vodná hra pokračuje ďalej.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU