Cvičenie je počas gravidity, či už vo vode alebo na suchu dôležitá súčasť duševnej a telesnej prípravy ženy na pôrod. Ideálnym pohybom pre budúce mamičky je plávanie. Plávať môže každá žena, ktorá nemá komplikácie počas tehotenstva a cíti sa dobre. Základom je ukončený prvý trimester. Tehotenstvo nie je čas na závratné zvyšovanie kondície alebo znižovanie hmotnosti. Cvičí sa pre vlastné potešenie.

Kedy radšej neplávať

Niektoré tehotné ženy by mali zvážiť plávanie. A to hlavne tie, ktorým hrozí predčasný pôrod. Alebo majú vaginálnu infekciu. Či tehuľky, ktoré majú  iné ťažkosti gynekologického charakteru. Ak cítite pri plávaní diskomfort, napr. bolesť v podbrušku, pálenie pri močení a podobne, radšej sa plávania vzdajte. Váš zdravotný stav je teraz dôležitejší ako chvíľa potešenia v bazéne.

Plávanie v tehotenstve a jeho pozitíva

Ak plávať môžete, samozrejme vám ho odporúčame všetkými desiatimi. Má veľa prospešných vplyvov na telo človeka, nevynímajúc tehotné ženy.  Pomáha fyzickej a psychickej kondícii. Zmierňuje bolesti svalov, chrbtice či kĺbov. Uvoľňuje panvové dno. Telo budúcej mamičky sa pri ňom neprehrieva. Plávanie podporuje cirkuláciu krvného obehu a priaznivo pôsobí na činnosť pľúc. Vďaka nemu uvoľníme z tela napätie a zrelaxujeme. Najvhodnejší plavecký štýl je znak. Pri znaku nie je tehotná nútená sa prehýbať v chrbte.

Riziká pri plávaní

Mali by sme si byť vedomé toho, že kúpanie v rôznych jazerách, vodných nádržiach či kúpaliskách nesie so sebou určité riziká. Hrozia nám najmä infekcie, kožné vyrážky, alergie, hnačky, zápal očných spojoviek, močových ciest, či prechladnutie. Ak náhodou prehltneme vodu, môže sa dostaviť aj nevoľnosť, bolesť hlavy a vracanie. Najnebezpečnejšie sú infekcie pošvy a jej zápal. Práve tie sú najčastejšou príčinou predčasných pôrodov. Každá tehuľka musí myslieť predovšetkým na svoje zdravie a klásť dôraz na kvalitu vody.

Vodný aerobik a cvičenie pre tehotné

Vodný aerobik a vodné prostredie majú priaznivé účinky na chrbticu a pohybovú sústavu. Oproti iným aerobikom je to cvičenie bez akýchkoľvek otrasov a tým najúčinnejšie chráni kĺby a kardiovaskulárny systém. V tehotenstve je vodný aerobik dobrý pre telesnú a duševnú pohodu. Americký výskum zistil, že tehotné ženy, ktoré sa takéhoto cvičenia zúčastnili, hlásili významne menej fyzického nepohodlia a lepšiu mobilitu a vnímanie tela.

Cvičenie vo vode pre tehotné ženy sa zameriava na uvoľňovanie kĺbov, posilňovanie svalových skupín a problémových partií chrbtice. Cieľom je zachovanie aktívnej pohyblivosti budúcej mamičky až do vysokého štádia gravidity. Cvičenie je vedené erudovanou fyzioterapeutkou.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU