Plavcov môžeme podľa úrovne plávania detí rozdeliť do 3 kategórií. Do 1. kategórie patria neplavci. 2. kategóriou sú začiatočníci a do 3. kategórie spadajú deti, ktoré ovládajú 2 až 3 plavecké štýly. Aké pomôcky sa využívajú v týchto kategóriách?

Pri výučbe začiatočníkov sa používajú tieto plavecké pomôcky pre deti

Plavecké vesty na trhu sú polystyrénové plné, s vyberateľnými zložkami a aj nafukovacie. Výhodou vyberateľných viest je, že postupom času môžeme vyberať jednotlivé časti vesty a nakoniec dieťaťu už vesta nepomáha. Oblieka sa na telo a neobmedzuje pohyb rúk ani nôh. Pomáha pri výučbe plávania.

Plaváčiky sú vlastne plavky v spojení s patentovaným dielikovým nadnášacím systémom. Výhodou je, že je to výborná pomôcka na hravé učenie plávania.

Rukávniky sú určené na kúpanie a hranie sa vo vode, avšak nie na výučbu plávania. Výhodou rukávnikov je, že dieťa sa v nich cíti samostatne a netreba ho pridržiavať. Môže voľne kopať nohami bez strachu, že sa ponorí. Nevýhodou je, že dieťa nemá možnosť využívať ruky v plnom rozsahu. Nie je možné sa s nimi ponárať, takže nemôže zaujať správnu polohu pre nácvik plaveckých spôsobov.

Začiatočníci a plavecké pomôcky, ktoré im pomáhajú

2. kategóriu tvoria začiatočníci, ktorí ovládajú jeden alebo dva plavecké spôsoby. Vedia vydychovať do vody a preplávajú bez prerušenia 25 metrov. Používajú najmä tieto plavecké pomôcky pre deti.

Plavecký pás (dielikový), ktorého hlavnou výhodou je jeho variabilita. Vďaka klasickej pracke na zapínanie a rozdeleniu pásu na viaceré nadnášacie dieliky, môžeme podľa potreby jednotlivé dieliky odoberať a opäť pridávať naspäť. Tým upravíme nadnášaciu schopnosť pásu.

Plavák je pomôcka o ktorú sa môžete kedykoľvek zachytiť a odpočinúť si pri plávaní. Môže poslúžiť ako reflexná bója pre diaľkových plavcov, triatlonistov a zimných plavcov alebo ako vak na doklady, kľúče, peniaze pre plavcov dovolenkárov.

Plavecká doska spája výhody piškóty a plaveckej dosky.

Vodné slíže sú lacnou a vhodnou pomôckou, ktorá sa používa na výučbu plávania. Výhodou je, že slíž je ľahký a dobre skladný. Má viacero využití, dá sa uchopiť do ruky, podoprieť si ním hlavu alebo telo. Dá sa naň vysadnúť a povoziť sa ako na koníku.

Plavecké piškóty sú obľúbenou tréningovou pomôckou. Výhodou je, že pomôžu nacvičiť správnu techniku plávania. Plavecké piškóty sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach. Sú z ľahkého penového materiálu a krásne nadnášajú. Majú ergonomický tvar a dobre sa držia.

Kolesá slúžia len na hranie a dieťa sa s ním nenaučí plávať. Výhodou je rovnako ako pri rukávnikoch, že dieťa môže slobodne kopať nohami. Nevýhodou je, že hrozí riziko, že dieťa z kolesa vypadne, ak zdvihne ruky nad seba. Nie je možné sa s ním ponoriť pod vodu a používať ruky.

3. kategória plavcov a pomôcky, ktoré používajú

Do 3. kategórie patria tí, čo vedia plávať 2-3 plavecké spôsoby a preplávajú minimálne 100 metrov. Používajú tieto plavecké pomôcky:

Plavecké okuliare sa vyrábajú v dvoch typoch. Klasické s penovým alebo silikónovým tesnením okolo škrupín alebo bez tesnenia.

Plavecké šnorchle slúžia na natrénovanie správnej plaveckej techniky bez nutnosti sústredenia sa na dýchanie a správne natočenie hlavy. Ich výhoda je v posilňovaní dychu a roztiahnutí pľúc.

Plavecké plutvy sú výbornou tréningovou pomôckou pre posilnenie dolných končatín. Oproti potápačským plutvám sú kratšie. Výhodou je, že je možné ich používať aj v bazénoch, pretože neohrozujú ostatných plavcov. Plutvy slúžia pri kondičnom plávaní aj pri nácviku správnej plaveckej techniky.

Neoprén je hubovitá gumová hmota, ktorá nasiakne a zadržuje vodu. Voda sa v nej v kontakte s kožou ohreje a pretože len ťažko odteká z hubovitej hmoty preč, vytvorí okolo tela izolačnú vrstvu.

Štuple do uší chránia pred natečením vody do uší.

Štipec na nos zabráni vnikaniu vody do nosa.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU