Plávanie v súčasnej dobe patrí k obľúbeným športom. Zabezpečí komplexný rozvoj celého tela. zlepšuje držanie tela, znižuje škodlivé účinky stresu a pozitívne ovplyvňuje kvalitu života. Plávaním sa precvičia veľké svalové skupiny, ale taktiež aj drobné svaly, o ktorých sme nemali ani poňatie. Či už pri začiatkoch plávania alebo aj neskôr sa nám hodia plavecké potreby.

Prečo sú dobré

Pomôcky na plávanie ako piškóta, doska, plutvy, či packy využívajú top plavci, ale aj začiatočníci. Sú spestrením tréningu. Špičkoví plavci s nimi trénujú výkon, nám dopomôžu k zlepšeniu techniky. Plavecké potreby zlepšujú techniku, budujú svalstvo, podporujú držanie tela, pomáhajú koncentrovať sa na samotný výkon, či spríjemňujú chvíle vo vode.

Deti a plavecké potreby

Pri deťoch a začiatočníkoch v plávaní nie je na škodu využiť niektoré plavecké potreby pre deti. Vhod prídu plavecký pás, plavecká vesta, plavák alebo piškóty. Tréneri naopak neodporúčajú nafukovacie kruhy,  rukávniky alebo nafukovaciu vestu. Veľkú službu vykoná aj plavecká doska, vďaka ktorej sa dieťa posunie o veľký kus ďalej.

Plavecké dosky

Plavecká doska je ideálna plávacia potreba pre deti na prvé hodiny plávania. Rozmery a tvar si môžeme vybrať podľa veku a úrovne plavca. Dosku môžeme použiť ako oporu pre malé deti, i ako funkčnú tréningovú pomôcku.  Zlepšuje rovnováhu, vytrvalosť a plaveckú polohu vo vode. zvyšuje silu nôh a zlepšuje techniku. Je vhodná na nácvik všetkých plaveckých štýlov. Vyrába sa z ľahkého penového materiálu.

Komfort

Pre spríjemnenie plávania máme dve dôležité potreby na plávanie. A to štuple do uší a štipce na nos. Štuple sú dobrou vodotesnou ochranou uší pri plávaní. udržia sucho a teplo v ušiach V ruke si štuple prispôsobíte do žiadanej podoby a vložíte do uší. Štipce na nos používajú plavci a akvabely všetkých úrovní.

Šnorchel

Veľmi užitočná tréningová pomôcka. Vďaka nej má mladý plavec hlavu v prirodzenej polohe a môže sa naplno sústrediť na zdokonaľovanie techniky. Dýchanie šnorchlom pri tréningu zvyšuje kapacitu pľúc. Je vybavený výdychovým ventilom, ktorý zabráni vdýchnutiu vody a umožní jej rýchle vyfúknutie. Šnorchel je možné použiť pri nácviku plaveckých štýlov ako kraul, prsia a motýlik.

Plutvy

Plavecké plutvy s pevným, krátkym listom sú určené pre dynamický tréning, posilnenie svalov a zlepšenie techniky. Táto pomôcka podporuje správny pohyb, nenamáha členky a nohy. Pevná podrážka predchádza kŕčom. Podrážka má protisklzový grip, ktorý oceníme pri obrátkach vo vode. Zvýraznené bočné lišty držia správny smer. Plutvy majú pogumované bočné lišty, aby nedošlo k zraneniu druhých plavcov.

Plavecké pádla

Plavecké pádlo na ruku je plavecká pomôcka vyrobená z polypropylénu. Určená je pre plavecké tréningy a aj rekreačné plávanie. Pomáhajú pri posilňovaní rúk a ramien a zároveň vás poháňajú vpred. Pádla, alebo plutvy na ruky si prichytíme okolo stredného prstu a zápästia, tak aby nám dobre držali na ruke.

Plavecké rukavice

Zvýšia záber plavca vďaka zväčšenej ploche dlane vo vode. Vhodné sú pre plavecký tréning, vodné cvičenie, posilňovanie i rehabilitáciu. Rukavice sú vyrobené z neoprénu a dlaň je z gumy. Zapínanie je na suchý zips. Rukavice sú menej náročné ako plavecké pádla. Sú vhodné pre začiatočníkov, starších plavcov, či v prípade zdravotných problémov.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU