Alergia na chlór či nepríjemný pocit vody v nose? Okrem toho, že štipec na nos je skutočne nápomocným doplnkom každého začínajúceho plavca, je taktiež záchranou i každého plavca alergika. Používajú ho rovnako profesionálni plavci, akvabely, ako aj deti či začiatočníci.

Kedy používame štipec na nos?

Ako sme už vyššie v článku naznačili, štipec na nos sa nevzťahuje k špecifickej vekovej hranici ani štýlu plávania. Je však pravdou, že vytrvalostní plavci ho takmer vôbec nevyužívajú. Štipec, či inak povedané, klipsa na nos nachádza svoje uplatnenie najmä pri plavcoch začiatočníkoch, ktorí sa učia správne dýchať. Platí to predovšetkým pri kotúľovej obrátke, kedy je načasovanie výdychu kľúčové.

Správny výber štipcu na nos

Pri výbere sa riaďte najmä vlastným komfortom, ktorý je prvoradý. Trh ponúka množstvo kvalitných a cenovo dostupných variant, navyše v niekoľkých farebných prevedeniach. Klipy na nos sú vyrobené predovšetkým z nylónového materiálu či pamäťového silikónu. Pokiaľ chcete pri výbere staviť na istotu, jednoznačne odporúčame štipce na nos so silikónovými vankúšikmi, ktoré nespôsobujú otlaky či odreniny.

Samotné nasadenie štipcu na nos je veľmi jednoduchý proces práve vďaka anatomickému tvaru. Problém môže nastať ak sa rozhodnete pre kúpu štipcov na nos ktorých kostru tvorí drôtik. Ten môže chrbát vášho nosu nepekne otlačiť.

Správne dýchanie so štipcom na nos

Pri plávaní, ako pri iných fyzických aktivitách, je správne dýchanie veľkou časťou výkonu športovca. Pokiaľ si chcete svoje znalosti o plaveckom dýchaní ozrejmiť, podrobné informácie nájdete ‚TU‘.  Nacvičenie správneho plaveckého dýchania zaberie veľkú časť úsilia a tréningu. Ak máte techniku dýchania zvládnutú, je vám jasné, že ak si nasadíte štipec na nos bude vydychovanie nosom prakticky nemožné.

Štipce na nos vedú i k mnohým zlozvykom ako napríklad komplexné zadržiavanie dychu – nevydychovanie ani ústami. Tieto zlozvyky odporúčame konzultovať so svojim trénerom a pokúsiť sa ich odstrániť čo najskôr. Neskôr môžu ústiť až ku komplexne zlej technike, s ktorou je spojená i predčasná únava. Správne dýchanie je základ, povedal by každý profesionál. 🙂

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU