Isto poznáte moment, keď ste boli v bazéne, plávali ste, či sa jašili s deťmi a zrazu ste zacítili niečo na ruke. V tom ste vytiahli z vody cudzí dlhý vlas. Na väčšine plavární a na plaveckých kurzoch bývajú plavecké čiapky povinné. Prečo je dobré ju mať okrem toho, že vo vode už viac nie sú vlasy? Plavecká čiapka chráni uši a vlasy pred chlórom i slanou vodou. Vytvára tepelnú izoláciu, hlava plavca je v teple. Taktiež je vhodná pri dlhých vlasoch, keďže tie môžu zavadzať pri technicky správnom plávaní. Dokonca pre ženy sa vyrábajú špeciálne plavecké čiapky na dlhé vlasy, kde majú pre ne viac priestoru ako v klasickej čiapke. Predajcovia odporúčajú značku Speedo Long Hair s veľkým objemom.

Aké čiapky odporúčajú odborníci?

Za najkvalitnejšie považujú predajcovia športových potrieb značky Cressi a Speedo. Čiapky skvele sadnú mužom i ženám, väčšinou sú vyrábané v univerzálnej veľkosti. V dnešnej dobe sa už všetky čiapky vyrábajú z kvalitnejších materiálov, takže nemusíme zaplatiť veľa peňazí a kupovať profesionálnu výbavu.

Delenie plaveckých čiapok

Plavecké čiapky sú najčastejšie vyrobené z lycry, latexu alebo silikónu. Lycrové, textilné a polyestérové sú síce príjemné na nosenie, ale prepúšťajú vodu a teplo udržujú minimálne. Ich hlavnou úlohou je držať vlasy pokope. Odporúčame ich na bazénové plávanie.

Ďalšia skupina sú latexové a silikónové čiapky. Tie neprepúšťajú vodu a udržujú tepelný komfort. Sú elastické s dlhou životnosťou. Vďaka hladkému povrchu sú vhodné na rýchlejšie plávanie v bazéne i vonku. Nevýhodou je, že ťahajú najmä dlhé vlasy, keď si ich plavci dávajú dole.

Novinkou je kombinovaná čiapka na plávanie, kde je vonkajšia strana silikónová alebo polyuretánová, čiže nepremoká a vnútorná strana neťahá vlasy. Obľúbenou je značka Speedo Pace. V zime na otužovanie a plávanie v chladnej vode je vhodné používať neoprénové čiapky, ktoré výborne držia teplo. Poznáme napr. značku Hiko Neo 3 mm.

Návod ako plaveckú čiapku jednoducho nasadiť

Ponúkame vám trik, ako sebe alebo dieťaťu v priebehu pár sekúnd nasadiť bezbolestne kúpaciu čiapku.  Stačí si nabrať do čiapky vodu, nastaviť ju nad hlavu a pustiť. Čiapka nám sadne priamo na hlavu, bez zbytočného ťahania vlasov.

VIDEO: Ako jednoducho nasadiť plaveckú čiapku..

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU