Voľba plaviek je skutočne dôležitou súčasťou každého tréningu. Typy plaviek  majú na svedomí i vašu výkonnosť, ktorá sa spája s vaším pohodlím a komfortom. Nie nadarmo sa hovorí, že vaše plavky sú vaša druha koža. V tomto článku vás oboznámime aké typy plaviek existujú, ich materiálmi a návodom ako si vybrať plavky.

Ako správne zvoliť veľkosť plaviek?

Pokiaľ nemáte možnosť vyskúšať si plavky priamo na predajni, určite vyhľadajte veľkostnú tabuľku danej značky. Platí to pre všetky typy plaviek ako aj pre značky plaviek ako Speedo, Arena, alebo Funkita, ktoré sa tešia mimoriadnej popularite. Tieto veľkostné tabuľky plaviek nájdete selektované nie len podľa značky, ale i podľa pohlavia či veku.

Výber správneho materiálu plaviek

Rozličné, najmä nekvalitné,  typy plaviek prinášajú i množstvo chýb. Týkajú sa najmä ich životnosti či schopnosti výdrže elasticity, tvaru a farby. Trh preto ponúka nespočetné množstvo zmesí materiálu. Na výrobu sa najčastejšie používajú materiály ako napríklad polyester, polybutylén, nylon a elastan – to všetko v rôznych pomeroch. Pomer a kombinácia materiálov plaviek závisí najmä na výrobcoch, stačí si vybrať len tie svoje.

Pokiaľ sa však plávaniu nevenujete aktívne, nepraktizujete pravidelné tréningy, stačiť vám budú i plavky, ktoré sú vyrobené s prídavkom lycry či elastanu. Tieto typy plaviek  sú lacnejšie, avšak za cenu menšej životnosti.

Výrobcovia plaviek mysleli i na ženy a ponúkajú i typy plaviek , ktoré plnia i funkciu tvarovania postavy. Najlepšie kúsky nájdete pod názvom Speedo Sculpture či Arena Body Lift. Strih týchto plaviek je vyvinutý presne na požiadavky žien – spevňujú brucho, boky i prsia. Tajomstvo sa ukrýva znovu v materiáli, ktorý je omnoho pevnejší než iné materiály.

Ako sa starať o jednotlivé typy plaviek

Starostlivosť o plavky je rovnako dôležitá, ako ich samotný výber. Je už len na vás, ako dlho vám plavky vydržia, ako sa o ne budete starať. Dôležitým faktom je, že medzi najčastejšie chyby patrí najmä to, že väčšina plavcov si svoje plavky zroluje do uteráku. Dopúšťate sa veľkej chyby. Nepoužívajte bielidlá či agresívne pracie prostriedky, ktoré by mohli ohroziť životnosť vašich plaviek. Stačí ich jemne prepláchať vo vode, najlepšie v studenej ihneď po tréningu.  Nežehlite plavky, nefénujte ich (aj s tým sme sa stretli), môžete ich vysokou teplotou zničiť.

Výber správnych plaviek

Výber správnych plaviek je čisto subjektívnou voľbou každého plavca. Trh ponúka skutočne veľké množstvo nie len materiálov, ale i strihov a typov. Pozrime sa na niektoré z nich:

  • Pánske typy plavky

Rozdeľujeme ich do troch kategórií – Brief, Aquashort a Jammer. Prvý typ plaviek, Brief, sú typom, ktoré sa najbližšie približujú pánskym slipom. Vyhovujú najmä rekreačným plavcom. Najobľúbenejším typom pánskych plaviek sú práve Aguashort, ktoré majú strih krátkej nohavice. Vyhovujú väčšine, i profesionálnych, plavcov. Nájdete ich v rôznych prevedeniach, farbách tak ako i predošlý typ. Pokiaľ siahate po poslednom type pánskych plaviek – Jammer, určite musia byť upnuté na tele. Zaujímavosťou je, že tieto plavky využívajú nie len plavci z radov profesionálov.

  • Dámske typy plavky

Dámske športové plavky sú zo zásady bez rôznych volánikov, aplikácií, zipsov či ozdôb. Na výber máte z jednodielnych či dvojdielnych plaviek. Týmto sme vyriešili i otázku, či sú povolené i iné plavky ako monokiny – áno sú. Dámske plavky sa líšia len vykrojením v oblasti nôh – panvy, či vykrojenia na chrbte.

Vykrojenie nôh poteší najmä ženy, ktoré dbajú o svoj vzhľad i napriek tejto športovej aktivite. Vykrojenie na chrbte záleží už len na osobnom pocite.

Výber plaviek záleží najmä na vašich preferenciách, na výške vášho budgetu, či intenzite vašich tréningov. Pokiaľ máte možnosť vyskúšať si plavky, kľudne sa v nich prejdite, posaďte sa či pohýbte rukami. Nesmiete sa cítiť príliš stiesnený, nespoliehajte sa na to, že plavky vo vode povolia. Tieto materiály sú vytvorené práve na to, aby držali tvar. Dúfame, že vďaka nášmu návodu si vyberiete tie správne plavky práve pre vás. ?

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU