Triatlon je náročný vytrvalostný šport. Skladá sa z troch disciplín – plávanie, bicyklovanie a beh. Tieto disciplíny treba zvládnuť všetky a hlavne bez prestávky. Na to je potrebné správne rozloženie síl, množstvo odtrénovaných hodín a pevnú vôľu.

Triatlony delíme do 4 základných skupín. Ide o šprint triatlon(750m plávania-20km cyklistiky-5km behu), olympijský triatlon(1,5km-40km-10km), 70.3 alebo half (polovičný) triatlon a Ironman(3,8km-180km-42km).

Plavecká časť

Plávanie je prvá disciplína triatlonu. Je najkratšia, ale pre veľa účastníkov je strašiakom. Je totiž rozdiel plávať v bazéne a na otvorenej vode.  Špecifikom otvorenej vody je potreba orientácie. Kým v bazéne stačilo sledovať dno a súperov po stranách, pri triatlone musíte pravidelne (každých 5 – 10 záberov), rýchlo počas nádychu pozrieť pred seba, vyhodnotiť smer (najlepšie podľa veľkého objektu na brehu, bóje nie je vždy dobre vidieť) a hneď sa vrátiť do správnej polohy. Dá sa to celkom rýchlo natrénovať. Pri príprave na triatlon nezabudnite venovať pozornosť hlavne technike plávania. Najprv zvládnite tú a potom počítajte odplávané kilometre počas tréningov.

Plavecká výbava

Počas leta nám stačia k výbave na plávanie plavky a plavecké okuliare.  Ak budeme súťažiť mimo teplých mesiacov, je vhodné investovať do triatlonového neoprénu. Niekoľko týždňov pred pretekmi je vhodné aspoň dvakrát týždenne v ňom absolvovať tréning na otvorenej vode. Plávanie v neopréne prináša tepelný komfort. Vylepšuje polohu a sústredenie na vlastný záber. Tento odev býva u krátkych triatlonov spravidla povolený, ak teplota vody nepresiahne 24°C.

Plavecký štýl

Pri triatlone sa pláva voľným štýlom. Ak sa rozhodnete celú plaveckú časť absolvovať štýlom prsia s hlavou nad vodou, nebudete na štartovacej čiare jediný. Ak ale chcete bojovať o čo najlepšie umiestnenie, dajte prednosť kraulovi. Ak v ňom máte nedostatky, investujte do odborného trénerského vedenia. Alebo poproste skúsených plavcov o pár hodín tréningu na zvládnutie techniky.

Tréning na triatlon

Tréning na triatlon je potrebné poriadne naplánovať. Vyžaduje si oveľa dlhšie obdobie prípravy a aj kvalitný triatlonový tréningový program. Stanovte si ciele. Nebude to ľahká cesta. Ale výsledok bude stáť za to. Pri týchto pretekoch, ktoré trvajú 8 a viac hodín, to nie je len o fyzickej príprave. Viac než na objem tréningu sa zamerajte na jeho kvalitu. Váš čas je vzácny, preto sa naučte vyťažiť z každého tréningu čo najviac. Používajte stopky, merajte si čas. Skúste si rozdeliť vzdialenosť na triatlone na menšie úseky a vašim cieľom bude plávať ich pretekovou rýchlosťou. Nezabudnite sa na konci vyplávať. Plávaniu sa venujte ideálne trikrát do týždňa. Pričom jeden tréning môže trvať aj dve hodiny.

Rovnako ako pri behu aj tu platí zásada postupného a primeraného zvyšovania objemu a intenzity tréningov. Dôležitá je aj športová výživa a regenerácia, a všetky ostatné veci, ktoré patria k výkonu. Robte to, v čom potrebujete, aby ste sa zlepšili. Úspech príde, ani sa nenazdáte. Aj malé úspechy vás posunú vpred.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU