Štýl znak sa pláva dozadu. Pohyb rukami aj nohami nám pripomína kraul. Záber paží je pri znaku vedený stranou. V záberovej fáze prichádza k pokrčeniu v lakti. Následne ruku vytiahneme z vody von a dokončíme pohyb v úplnom vzpažení. Najväčšiu hnaciu silu vytvárajú nohy. Tento štýl je bazénový. Vo vlnách mora sa nedá veľmi praktizovať.

Plávanie znak a jeho výhody

Je ideálne na posilnenie chrbtového svalstva. Tento štýl nám prospeje, keď trpíme bolesťami chrbta či stuhnutím svalstva. Uvoľňuje prsné svaly, ramenné aj krčné. Takto by sa mali zotavovať ľudia po liečení zlomenej končatiny alebo tí, ktorí prekonali infarkt. Ak chceme spevniť brucho, znak je pre nás ideálnym štýlom.

Technika plávanie znaku

Východisková poloha je splývanie na chrbte. Ruky máme vzpažené, nohy sú natiahnuté. Panvu tlačíme smerom ku hladine. Po skončení splývania, to je až sa pohyb tela zastavuje, začneme kopať nohami. Nohy vykonávajú striedavý, rytmický pohyb z hora nadol. Pohyb vychádza z bedrového kĺbu, prechádza cez koleno a je dokončovaný cez uvoľnený členok. Hlavnú hnaciu silu vyvoláva predkolenie pri aktívnom pohybe nahor. Špičky máme otočené dovnútra.

Pohyb začína vystretá ruka, ktorá je prenášaná nad hladinou. Vstupuje do vody vo vzpažení malíčkovou hranou, čo uľahčí “zarezanie sa“ ruky do vody. Po jej ponorení dochádza ku zachyteniu vody a krčeniu v lakti. Najväčší záberový ťah je vyvolaný dlaňou a predlaktím. Po dokončení záberu nastáva fáza prenášania paže nad hladinou. Ruka vystupuje z vody palcovou stranou. Na celý pohyb oboch rúk pritom potrebujeme približne 4-6 kopov nôh. Pravidelne dýchame otvorenými ústami, na jednu ruku nádych, na druhú výdych.

Ako plávať znak – VIDEO

Najčastejšie chyby

Pri plávaní znaku sa vyvarujeme veľmi zaklonenej ale aj predklonenej hlave, nesprávnej rotácii tela, príliš pokrčeným a roztiahnutým nohám, kopaniu do strán. Chybou je aj pohyb nôh ako pri bicyklovaní, či kolená vyčnievajúce z vody. Pri práci rúk si treba dávať pozor na to, aby sme pri ukončení záberu nevyťahovali ruku z vody malíčkovou časťou.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU