Či už s plávaním začíname rekreačne alebo sa chystáme na preteky, plavecké okuliare sú dôležitou plaveckou potrebou. Pomáhajú nám získať prehľad pod vodnou hladinou, chránia naše oči pred chlórom a inými chemickými látkami a nečistotami vo vode. Ak máme citlivé oči a častý zápal očných spojiviek z bazéna, siahnime po okuliaroch na plávanie a nevzdávajme sa pohybu vo vode. Možno by sme si povedali, že vybrať najlepšie plavecké okuliare je malina, ale nie vždy je to tak.  Preto sa tejto téme povenujeme podrobnejšie. Poradíme vám s výberom tých pravých.

3 základné druhy plaveckých okuliarov

V dnešnej dobe na trhu existuje široký výber plaveckých okuliarov. Poznáme tri základné druhy a to plavecká maska, švédske okuliare a klasické okuliare s tesnením.

V rámci týchto základných druhov je v obchodoch a na internete veľa typov. Aby okuliare slúžili poriadne, nesmú nám zatekať. To dosiahneme jedine výberom tých správnych, ktoré nám budú dokonale sedieť na tvári. Stačí výraznejšie materské znamienko, obočie, výrazné nadočnicové oblúky a už nám môžu okuliare zatekať.

Nesmú nás tlačiť, aby sme sa cítili komfortne. Prečo nám nesedia niektoré typy a ako vybrať tie najlepšie? Každý z nás má jedinečné črty tváre, preto nie všetkým pasuje každý model.

1. Plavecká maska

Ak nemáme klasické črty tváre, siahnime po plaveckej maske, ktorá sa dosť podobá potápačským okuliarom. Rozdiel medzi nimi je v tom, že pri potápačskej či šnorchľovacej maske máme prekrytý nos aj ústa. Plavecká maska má široký tesniaci silikón a ten prekryje väčšinu problematických partií na tvári. Je pohodlná a vďaka veľkej lícnici dokonale tesní. Plavecká maska má veľký zaoblený zorník, ktorý je väčšinou vybavený protizahmlievacou a UV ochranou. Vyskúšajte napríklad model Cressi Saturn Crystal.

2. Švédske okuliare

Tento druh okuliarov je obľúbený hlavne medzi športovcami. Sú bez tesnenia, sadnú priamo do očných jamiek. Tvarom malých šošoviek pripomínajú škrupiny. Využívajú pružinovú nosnú prepážku, ktorá prispôsobí vzdialenosť medzi očami. Nevýhodou sú otlačené oči, keď si ich dáme dole. Výborné skúsenosti majú plavci napríklad so škrupinami Cressi Bolt.

3. Klasické okuliare s tesnením

Sú určené na rekreačné plávanie a tréning športovcov. Nájdeme ich v rôznych veľkostiach. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie, najviac vyhovujú mladým plavcom so symetrickými tvárami. Tieto okuliare majú dve šošovky v tvare slzičky a sú spojené posuvným alebo pevným nosným mostíkom. UV ochrana a vrstva proti poškriabaniu a zahmlievaniu je už dnes bežným štandardom. Klasické okuliare vo vyššej cenovej relácii majú kvalitnejšie materiálové zloženie. Tesnenie aj lícnica je z moderného silikónu. Takýto silikón je hypoalergénny, číry a pružný, nemení svoj tvar ani po dlhšej dobe. Odporúčame napríklad Speedo Aquapulse max 2 alebo Cressi flash.

Prihláste sa na kurz vy alebo vaše deti – TU